All for Joomla All for Webmasters
+90 224 443 31 31 Pzt - Cum 08:00 - 18:00 Üçevler Mah. Nilüfer Ticaret Merkezi 67. Sk No:2 Nilüfer / Bursa
ÇÖZÜM ORTAĞINIZ

Lehimli Eşanjörler

Lehimli Isı Eşanjörleri, soğutma ünitelerinde evaporatör, konderser olarak, ısıtma uygulamalarında ani ısıtıcı olarak ,yağ , su uygulamalarında ve spesifik uygulamalarda kullanılır daha düşük kapasiteler için ekeonomik ve kompakt ısı eşanjörüdür.

Kaynaklı plakalı eşanjörleri soğutma, havalandırma ve ısıtma işlemleri için dizayn edilmiştir ve yıllardır bu sistemlerde güvenle kullanılmaktadır.

Çeşitli tiplerde kaynaklı ve vidalı bağlantı bulunmaktadır.

Lehimli ısı eşanjörleri; sökülebilir tip eşanjörlere göre %25, klasik borulu tip eşanjörlere göre 10 kat fazla verime sahiptirler. Boyut olarak borulu tip eşanjörlerin %5-10’ukadar bir hacmi kaplarlar. Daha da hafiftirler.

Son derece kompakt: Aynı kapasitedeki borulu tip eşanjörlerin %85-90 ‘ına eşdeğer büyüklükte olduğundan, uygulamalarda oldukça geniş bir dizayn özgürlüğü sağlar.

Maksimum malzeme verimi: Contaya ihtiyaç olmadığından,conta kullanımının oluşturduğu bölgelerden tasarruf edilmiş olur.

Daha küçük hacim kullanımı: Kompakt sistemlerde çok az miktarda ısı transfer akışkanı kullanılmaktadır. Bu da daha düşük hacim,daha düşük maliyet demektir.

Daha düşük sistem maliyetleri: Daha yüksek ısı transfer katsayısı(k)’na imkan verdiği için, sistemde daha az debi kullanımı, daha düşük kapasiteli pompa kullanımı ve dolayısıyla daha az enerji sarfiyatı sağlar.

Düşük sıcaklık yaklaşımı: 1C ‘lık sıcaklık değişimlerinde bile verimli olarak çalışmaktadır.

Yüksek çalışma basıncı: Lehimli tip ısı eşanjörlerinin normal çalışma basınçları 31 bar olup, çalışma basıncının 1,5 katında test edilirler.

Düşük basınç kaybı: Basınç kayıpları birçok durumda diğer eşanjör sistemlerine göre daha azdır. Bu da daha az işletme maliyeti anlamına gelmektedir.

Lehimli Plakalı Isı Eşanjörlerinin Konstrüksiyonu

Prensip olarak, lehimli eşanjörler, ön gövde/ koruyucu plaka paketi ve arka gövde/koruyucu plaka paketi arasında yer alan oluklu plakaların meydana getirdiği plaka paketinden oluşmaktadır. Ön koruyucu plaka paketi, başlangıç plakası, kör oring’ler ve ön koruyucu plakadan oluşmaktadır. Bağlantılar, uygulamaya veya öze isteklere göre dizayn edilebilir.Vakum-ergitme prosesi sırasında, iki plaka arasındaki her temas noktasında, kaynak noktası oluşturulur. Bu dizayn, iki farklı çevrime sahip bir eşanjör ortaya çıkarır.

Başlangıç plakası, koruma plakası ile ilk ve son kanal plakası arasındaki boşluğu kapatır.Değişik tiplerde koruma plakası vardır ki bu eşanjörün tipine, büyüklüğüne ve basınç sınıfına göre değişir.

Bazı Eşanjörlerde, koruma plakası ve kanal plakası arasındaki boşluğu kapamak amacıyla kör ringlere kullanılır.Bazı eşanjörlerde ise bu kör ringler, ilk/son kanal plakası veya koruma plakası ile birleştirilmiştir.

About the author

Leave a Reply