All for Joomla All for Webmasters
+90 224 443 31 31 Pzt - Cum 08:00 - 18:00 Üçevler Mah. Nilüfer Ticaret Merkezi 67. Sk No:2 Nilüfer / Bursa
ÇÖZÜM ORTAĞINIZ

Solenoid Valf

Solenoid Valfler, AC veya DC elektrik enerjisi ile çalışan, su, hava ,buhar vb. çeşitli akışkan hatlarının kontrolü işlevini gören, konumuna göre Normalde Açık veya Normalde Kapalı olan, çalışma prensibine göre direkt çekmeli veya pilot kumandalı olarak ayrılan, iki veya üç yollu vanalardır. Valfin içerisindeki pistonu hareket ettirmek için valfin içindeki bobine elektriksel akım uygulanır. Selenoid, elektriksel sinyali aldığında giriş kanalı akışkanı direkt çıkışa doğru uygular. Elektriksel sinyal ne zaman kesilirse vana eski durumuna dönerek akışkan geçişini engeller.

Solenoid Valf Nasıl Çalışır ?

Bobin,soket,çekirdek(Nüve),kovan,diyafram/conta ve gövdeden oluşan selenoid valflerakışkan hattının kontrolünü, bobine elektrik verilmesiyle oluşan elektromanyetik kuvvetin, kovan içerisinde bulunan çekirdeği hareket ettirmesi ile sağlarlar.

Solenoid Valfler Nerelerde Kullanılır

Bu sistemler gündelik hayatımızda oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Çamaşır ve bulaşık makinelerinin su alma ve boşaltma sistemlerinde, otomatik musluklarda, soğutucu gibi makine ve ekipmanlarda, bahçe sulama sistemleri ve merkezi ısıtma sistemlerinde ısıtıcı elemanlardan akan sıcak suyun hareketini düzenlemek için termostat kontrolünde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Örnekleri endüstriyel ve gündelik kullanımlarda daha da fazlalaştırabiliriz.

About the author

Leave a Reply