All for Joomla All for Webmasters
+90 224 443 31 31 Pzt - Cum 08:00 - 18:00 Üçevler Mah. Nilüfer Ticaret Merkezi 67. Sk No:2 Nilüfer / Bursa
ÇÖZÜM ORTAĞINIZ

Yüzey Blöf Ve Dip Blöf Sistemleri

Geçirmiş olduğu hazırlık evrelerine karşın kazan içindeki suyun doğru terbiye edilmesi sağlanamadığında, buhar üretimi neticesinde su içindeki çözünmeyen maddelerin ”TDS” (Toplam Erimiş Partiküller) yoğunluğu artar. Böyle bir durumda belirlenen limitler aşıldığında kazan ve buhar hatları zarar görebilir. Bu zararlar ekipmanlar üzerinde arızalar oluşturabildiği gibi, buhar ile birlikte sürüklenip kondensin iletkenliğini artırarak enerji kaybına da yol açarlar. Buhar üretiminde kazanda ve buhar hatlarında oluşan bu maddeler (Genel olarak kalsiyum ve magnezyum tuzları), optimum TDS seviyesini sağlayabilmek amacıyla, kazandan çeşitli yollarla uzaklaştırılırlar. Bu işleme BLÖF ETMEK denir.

Blöf işlemi iki farklı şekilde yapılır. Bunlar:
1 – Yüzey blöf işlemi
2 – Dip blöf işlemi

1 – Yüzey Blöf İşlemi:
İstenmeyen maddeler sıvı fazda; diğer ifade ile kazan dibine çökmemiş, su içinde erimiş şekilde ise;Yüzey Blöf Sistemi ile yüzeyden yapılan blöf işlemi sayesinde sistemden otomatik olarak tahliye edilirler.

Yüzey Blöf Sistemi : 1 adet İletkenlik Sensörü, 1 adet Transmitter, 1 adet Kontrol Vanası, 1 adet PID Kontrolör ve Kontrol Panosundan oluşmaktadır.

Talep halinde, ENERJİ GERİ KAZANIM SİSTEMİ için Yüzey Blöf Sistemine ek olarak 1 adet Plakalı Isı Eşanjörü ve 1 adet Sirkülasyon Pompası da eklenebilir. Isı geri kazanım sistemli Yüzey Blöf Sistemi  işletme şartlarına bağlı olarak, yatırım maliyetini çok kısa süre içinde amorti edebilmektedir.

2 – Dip Blöf İşlemi:
İstenmeyen maddeler katı durumda kazan suyu dibine çöktüklerinde sistemden Dip Blöf Sistemi ile tahliye edilirler. Dip Blöf Sistemi: 1 adet zaman ayarlayıcı (Timer), aktüatörlü komple paslanmaz çelik üç parçalı bir küresel vana ve pnömatik aktütör ve selenoid vanadan oluşmaktadır.

Yüzey ve Dip Blöf Sistemlerinin Avantajları:
1 – Kazan emniyetinde ve verimliliğinde artış
2 – Otomatik blöf ile işçilikten tasarruf
3 – Her türlü buhar kazanı için uygunluk

Yüzey Blöfünün Enerji Geri Kazanımı:
İstenilen TDS değerlerine bağlı olarak otomatik kontrol vanası ile yapılan yüzey blöf işlemi gerekli donanımlar sağlandığında, blöf ile alınan doygun suyun, plakalı ısı eşanjörü yardımıyla kazan besleme suyunun ısıtılması ile ENERJİ TASARRUFU sağlanmış olur.

Yüzey Blöf Sistemi
Kazandaki toplam erimiş katı madde seviyesinin (TDS) otomatik kontrolunun yapılmasını sağlar. Blöf işleminin otomatik olarak yapılması ile enerji tasarrufu sağlar. Talep edildiğinde daha yüksek enerji tasarrufu için ENERJİ GERİ KAZANIM SİSTEMİ ile donatılarak, yakıt tüketiminde %5 – %10 oranında tasarruf sağlanır. TDS değerlerinin ayarlanması için kullanılan kazanın üreticisine danışılması tavsiye edilir.

Dip Blöf Sistemi:

DİP BLÖF işleminin ayarlanan zaman aralıklarında otomatik olarak yapılmasını sağlar.

Basınç Değerleri:
Maks. 16 bar’ a kadar

Çalışma Sıcaklığı:
Maks. çalışma sıcaklığı 150 ºC

Uygulama:
-Buhar kazanları

About the author

Leave a Reply